Gamification | بازی یا کار

«بازی کاری» (Gamification) چیست ؟
«بازی کاری» به  دانش استفاده از تفکر مبتنی بر طراحی بازی(Game-design thinking) و استفاده از مکانیزم ها، تکنیک ها و المان های بازی در بسترهای دیگر(غیر از بازی) برای ایجاد شادی و افزایش اشتیاق کاربران در آن بسترها، حل مسائل، بهبود فرآیندها و برانگیختن و جذب مخاطب اطلاق می شود.
به زبان ساده تر درواقع «بازی کاری» توانایی به کارگیری المان های بازی و تفکر بازیسازی در بسترهایی جز بازیست.
«بازی کاری» با تکیه بر ایجاد سرگرمی(Fun) و با بهره گیری از تکنیک ها و المان های بازی ها، برای اهدافی به جز بازی مثل ایجاد انگیزه در بین کارمندان یک سازمان جهت گسترش رفتارهای مدنظر ما و یا تشویق کاربران برای مشارکت بیشتر در یک فعالیت استفاده می شود. در مواردی به عنوان یکی از تکنیک های موثر بازاریابی آنلاین برای درگیر کردن کاربران با یک خدمت و یا محصول نام برده شده و گاهی هم ، انطباقش با اهداف برنامه های وفاداری مشتریان(Loyalty Programs) باعث شده از آن به عنوان یک ابزار کارا در این حوزه استفاده کنند.
«بازی کاری» به بازی توجه دارد زیرا بر خلاف زندگی روزمره، بازی جذاب است و باعث شادی و لذت بردن انسان می شود . حال اگر بتوانیم این احساس را وارد کارهای سخت و کسل کننده زندگی کنیم به هدف «بازی کاری» دست یافتیم.
البته در سال های اخیر «بازی کاری» با ورود مواردی همچون Social gaming  ، Mobile Gaming و گسترش اینترنت تغییرات فراوانی داشته است و به دلیل تغییر در نوع و حجم جوامع آماری و همچنین نحوه دسترسی به آنها، «بازی کاری» وارد عرصه جدیدی از قابلیت ها شده است.
گاهی دیده می شود که این تصور در مورد «بازی کاری» وجود دارد که،شما محیط کاری خود را مانند یک بازی ویدیویی کنید یا صرفا از المان هایی مثل امتیاز ، نشان و جدول رده بندی استفاده کنید.«بازی کاری» را نباید صرفا استفاده از المان های روتین دانست بلکه “«بازی کاری» یعنی تفکر سیستماتیک و هوشمندانه.اینکه بوسیله بازی و با هدف ایجاد تفریح و سرگرمی(Fun) و بهره مندی از طراحی هنرمندانه به هدفتان برسید که مستلزم استفاده از تکنولوژی،الگوریتم نویسی و طراحی . گاهی تاکید بیشتری روی المان ها و گاهی بر روی طراحی بازی گونه دیده می شود اما هر دوی آن ها باید در سیستم به طور متناسب استفاده شوند.”  (Kevin Werbach,2012)
بسیاری از نظریه پردازان فضای مجازی، اعتقاد دارند، بازی، و مفاهیم و المان های بازی های کامپیوتری در آینده زندگی وتعاملات روزمره ما را شکل خواهند داد. جسی شل(jesse schell)این موضوع را تحت عنوان آخرالزمان بازی (gamepocalupse)خلاصه می کند. وقتی که در هر لحظه ار زندگی شما در واقع به نوعی در حال بازی کردن هستید.
نظریه دیگری که ما بیشتر بر آن تمرکز خواهیم داشت، می گوید از آنجا که بازی های کامپیوتری برای تفریح طراحی شده اند، می توانند به طرز قابل ملاحظه ای تجربه لذت بخش تولید کنند و کاربران را به صورت داوطلبانه، مشتاق انجام یک فعالیت نگه دارند. بنابر این، طراحی بازی، روش مفیدی برای تبدیل محصولات، خدمات و کارهایی که بازی نیستند، به فعالیتی لذت بخش و درگیر کننده برای کاربران خواهد بود.
گیب زیچرمن (Gabe Zicherman) که یکی از پیشگامان عرصه «بازی کاری» است درباره «بازی کاری» می گوید:”بازی تنها چیزی است که می تواند شما را به انجام کاری که ممکن است دوست نداشته باشید به طریق قابل پیش بینی و به صورت داوطلبانه وادار کند.” گرچه من با قسمت تنها چیزی مخالفم اما تعبیر قابل تاملی است.

کاربردهای «بازی کاری»  :
اصولا «بازی کاری» را می توان در اکثر زمینه از جمله سلامت، تجارت، منابع انسانی ، آموزش و . . . به کار برد. اما در حالت کلی کاربرد «بازی کاری» به سه زمینه تقسیم می شود:
۱- تغییر رفتار کاربران (Behavior Change):
یکی از قابلیت های جذاب «بازی کاری» توانایی وادار کردن انسان به تغییرات رفتاری مطابق میل ماست.در حوزه سلامت، آموزش، بازارسازی، استقامت و امور مالی مثال های موفقی از «بازی کاری» در دنیا به انجام رسیده است.
مثالی که در این مورد می زنیم مربوط به کم کردن سرعت در رانندگی است و Speed Camera Lottery نام دارد.این پروژه یکی از طرح های ارائه شده به مسابقه ای که توسط کمیپین نظریه شادی(the fun theory)  فولوکس واگن برگزار شده می باشد و در سوئد اجرا شده است.ایده مربوط به سرعت ماشین ها در هنگام رانندگی و به این صورت است که با ساختار مشابه دوربین های کنترل سرعت ،سرعت ماشین ها اندازه گرفته می شود و توسط یک نمایشگر به راننده نشان داده می شود و رانندگانی که سرعت مجاز را رعایت کرده باشند و بر اساس علایم حرکت کرده باشند صاحب یک بلیط بخت آزمایی خواهند شد که جایزه آن از جریمه هایی که توسط متخلفینی که سرعت مجاز را رعایت نمی کردند تامین می شود.حال نگاهی به نتایج بدست آمده بیاندازیم.
+ متوسط سرعت در استوکهلم از ۳۲ به ۲۵ کیلومتر بر ساعت
+ سرعت ۲۰% از رانندگان کاهش می یابد
۲- برون سازمانی:
مقصود از برون سازمانی، کاربرد «بازی کاری» در فعالیت های خارج از سازمان و یا واحد تولیدی می باشد که حوزه های بازاریابی ، فروش و مشارکت مشتریان از جمله این موارد هستند. اگر بخواهیم به مثالی در این مورد اشاره کنیم،Club Psych نام سایتی است که متعلق به یک برنامه محبوب تلویزیونی به نام psych می باشد که توسط USA Network تولید می شد این برنامه چندی پیش سایت خود را تغییر داد و با یک ظاهر Gamify شده به زور شد.در این سایت مکاینک ها و المان های «بازی کاری» به چشم می خورد و از کاربران سوالاتی می شد که در صورتی که برنامه ها را دنبال کرده باشند می توانند به آن ها پاسخ دهند.نتایج خیره کننده است.
+ ترافیک کلی سایت ۳۰% افزایش یافت.
+ فروش آنلاین کالاهایش تا ۵۰% افزایش یافت.
+ بازدید صفحاتش توسط کاربران ۱۳۰% افزایش یافت.
+ به اشتراک گذاری محتویات psych در فیسبوک از مرز ۳۰۰۰۰۰ بار گذشت و در دسترس حدود ۴۰ میلیون بیننده قرار گرفت این درحالی است که طبق آمار قبلا بینندگان این برنامه حدود ۴٫۵ میلیون نفر بودند.
۳- درون سازمانی:
در اینجا نیز منظور از درون سازمانی نمودهای «بازی کاری» مربوط به موارد و اشخاصی که داخل سازمان حضور دارند، می باشد. «بازی کاری» درافزایش بهره وری و  ارتقای منابع انسانی و تکنیک جمع‌کاری موفق عمل کرده است.
جمع‌کاری(crowd sourcing) به معنی استفاده از تعداد زیادی از افراد برای انجام کاری مثلا از تعداد زیادی از افراد برای حل یک مساله یا چالش دعوت کنیم یا برای انجام یک کار بزرگ آن را به قسمت های کوچکی تقسیم کنیم و هر قسمت را به کسی بسپاریم. «بازی کاری» می تواند انگیزه لازم را برای استقبال از این مساله افزایش دهد. استفاده از «بازی کاری» در فضای کاری یکی از راهکارهای عملی بالابردن بهره وری در محیط کار است که اخیرا به آن توجه ویژه ای شده است.به خصوص برای کسب و کارهایی که تعامل بین مشتری و کارمند وجود دارد. مشتری انتخاب می کند تا از فضای «بازی کاری» شده مراجعه کند و کارمندانی که در حال استفاده از این فضا خواهند بود.همواره محدودیت هایی مثل حریم خصوصی ، قوانین کارگری و رضایت کارمندان در محیط های کاری وجود داشته اما وقتی فضای سرگرمی و شادی در فضای «بازی کاری» شده رعایت شود کنار آمدن با این محدودیت ها هم آسانتر خواهد شد به علاوه باید توجه داشته باشید که در چنین شرایطی دنبال کردن وضعیت کارمندان و موفقیت های کسب کرده در فضای «بازی کاری» شده بسیار مهم و تعیین کننده است.در زیر جدولی را مشاهده می کنید که به مقایسه فضای کار و بازی پرداخته است.
مثلا محیط کاری را تصور کنید که در آن کارمندان بر اساس دقت و کیفیت و سرعت کارشان امتیاز و نشان های مختلفی را دریافت می کنند و این اطلاعات را با دیگر کارمندان به اشتراک می گذارند و بر این اساس به صورت مالی هم تشویق می شوند.
بی شک «بازی کاری» دانشی است که به زودی نام آن را بیش تر خواهیم شنید و احتمالا اگر با آن آشنا باشید موارد پیاده سازی شده آن را در اطرافتان مشاهده خواهید کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.