آیا کیفیت به معنی Bug نداشتن است !

در نگاه اول محصول با کیفیت به معنی محصول بدون Bug شناخته می شود. اما آیا در صنعت نرم افزار محصول بدون باگ وجود دارد ؟
در نگاه کمی واقعگرایانه خواهیم دید که باگ بخشی از وجود یک محصول است و تا حدی اجتناب ناپذیر می باشد. چون هر برنامه را انسانی جایز الخطا نوشته است و توسط انسانی جایز الخطا تست شده و توسط انسانی جایز الخطا پکیج و منتشر شده است.
 عجب جمله خفنی شد ها !! 🙂
پس در صورتیکه قبول کنیم باگ بخشی طبیعی از یک نرم افزار است،  یک محصول نرم افزاری با کیفیت را به شکل زیر می توان تعریف کرد:
۱- باگ ها از نوع “مختل کننده کار و فرآیند اصلی” نباشند. یعنی در مسیر تولید و تست در شرکت تولیدکننده، تست های در حد منطقی انجام شده باشد که روند اصلی فعالیت سیستم صحیح باشد و کار مشتری به خاطر وجود باگ، متوقف نشود.
۲- باگ ها حتما Handle شده باشند و کاربر به جای مواجه شدن با یکسری پیام انگلیسی، اعداد و کدهای عجیب و غریب، یک پیام دوستانه مثلا با این مضمون که ” متاسفانه انجام فرآیند با مشکلی همراه شده است ” دریافت نماید. این مسئله از نظر روحی بر کاربر تاثیر بسیار متفاوتی خواهد داشت.
۳- باگ ها حتما لاگ شوند و امکان ارسال این لاگ ها جهت trace شرایط و رفع آنها وجود داشته باشد. مشتری به درستی نمی تواند شرایط بروز باگ را برای توسعه دهنده ها توضیح دهد. در ضمن در بسیاری از زمان ها کلاً مشتری متوجه باگ نمی شود. پس باید خود سیستم وقتی با باگ و یا کرش مواجه می شود، آنرا لاگ نمایند و لاگ را برای توسعه دهنده ها ارسال نماید تا بتوانند بر اساس آن لاگ ها شرایط ایجاد باگ را برای خود شبیه سازی نمایند.
خوب امروز خیلی سرم شلوغه و موضوع این حشره ها را در فرصتی دیگر به شرط بقا خدمت شما بیشتر توضیح می دم. فقط به عنوان “ته دیگ” مطلب، شما را به تأمل در تصویر زیر به عنوان یک راه کار بسیار خوب در جهت پیشگیری از Bug دعوت می کنم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.